Posts

Covid 19 / Ndryshojnë rregullat e grumbullimeve publike në Shqipëri

Nga sot hyn në fuqi rregulli i ri. Lejohen grumbullimet në ambientet e jashtme deri në 50 persona, nga 10 që ishte dikur. Ministria e Shëndetësisë lajmëron se kanë ndryshuar rregullat ndaj koronavirusit. Sipas një njoftimi të saj, në ambientet e jashtme do të lejohen 50 persona, nga 10 që ishte më herët.

Njoftim i Ministrisë të Shëndetësisë

Plani i lehtësimit të masave #antiCOVID, duhet të shoqërohet me respektim të rregullave, për kufizimin e përhapjes së #COVID19 të distancës sociale në zbatim të protokolleve të IShP.

Kujtojmë që nga data 1 qershor:

  • Është hequr detyrimi për mbajtjen e barrierës mbrojtëse në ambientet e jashtme; ka mbetur detyrimi i mbajtjes së maskës në ambjentet e mbyllura, si dhe në mjetet e transportit publik.
  • Rekomandohet mbajtja e maskës kudo ku nuk mund të ruhet distancimi social, si edhe për ata që ende nuk kanë bërë dy dozat e vaksinës që konsiderohen persona në risk.
  • Ora policore është për orarin 23:00 -06:00.
  • Klubet e natës, diskot, vijojnë të mbeten të mbyllura. Muzika lejohet deri në orën 22:00.

Nga 1 korriku 2021

  • Ora policore shtyhet në oren 24.00 -06:00.
  • Orari për muzikën nuk ndryshon, pra do të mbetet ora 22:00.
  • Lejohen kampionatet sportive me prezencë të tifozëve me kapacitete të reduktuara deri në 30% sipas protokollit të IShP.
  • Lejohen aktivitetet e teatrove, shfaqjeve artistike dhe kulturore, konferencave, me kapacitet të reduktuar deri në 30% të spektatorëve apo pjesëmarrësve, sipas protokolleve të IShP.

Luran Ahmeti humb betejën me Covid-19

Ndërron jetë nga Covid-19, aktori i njohur shqiptar nga Maqedonia e Veriut, Luran Ahmeti

Aktori i njohur Luran Ahmeti 45 vjeç u shtrua për pak kohë në Klinikën Infektive në Shkup, Maqedoninë e Veriut, por nuk arriti ta fitojë betejën me Covid-19.

Luran Ahmeti ka mbaruar studimet pranë Fakultetit të Arteve Dramatike, në Shkup (1995-1999) dhe ishte aktor në Teatrin e Shkupit. Karriera e tij profesionale përfshin edhe role në  disa filma, kryesisht në kinematografinë turke, si “Lugina e ujqërve” dhe “Sulltani i Madhërishëm” – në këtë të fundit luante rolin e Kusret Pashait.

Luran Ahmeti, foto profili në LinkedIn

Në një rrëfim në rubrikën “Opinion” në News 24, aktori shqiptar nga Maqedonia e Veriut është shprehur për njohjen e parë me producentët turq.

“Në vitin 2008 një produksion turk erdhi në Maqedoni për të xhiruar një serial në Manastir. Isha fatlum që më pranuan dhe më dhanë një nga rolet kryesore. Fati im i mirë është që ai serial pati sukses në Turqi e më pas më hapi rrugët e karrierës atje.”

Sëmundja e pamëshirshme e mori dhe nuk do e kemi më mes nesh!

Ngushëllime për humbjen familjes dhe të dashurve!