Entries by Valbona Nathanaili

Shqipëria zgjidhet anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit në OKB

Shqipëria zgjidhet anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit OKB për vitin 2022-2023. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme. Në votim morën pjesë 190 vende, ndërsa vendi ynë u mbështet nga 175 vende anëtare të OKB-së (14 shtete abstenuan). Shqipëria ka tentuar të njëjtin status edhe më vitin […]

Edukimi liberal Autorë: Valbona Nathanaili, Martha Nussbaum dhe Steve Fuller

Edukimi liberal Autorë: Valbona Nathanaili, Martha Nussbaum dhe Steve Fuller / Parathënia: Konstantinos GIAKOUMIS / Botues: Fondacioni “Henrietta Leavitt” – Fondacioni Shqiptar për Shkencë, Media dhe Demokraci (Seria e librave për fëmijë) / Redaktor: Andrea Nathanaili / ISBN: 978-9928-4543-6-2 / Çmimi 1200 lekë / F. 132 / Tiranë: maj, 2021. E gjeni në libraritë “Adrion”, […]

Më shumë libra në bibliotekën e shkollës dhe të kopshtit: kërkohet edhe kontributi juaj!

Më shumë libra në bibliotekën e shkollës dhe të kopshtit! Dhuro libra për bibliotekën e një kopshti ose të një shkolle publike! Fondacioni “Henrietta Leavitt” ka marrë nismën për të ndihmuar në pasurimin e bibliotekave në përgjithësi dhe të kopshteve dhe të shkollave publike në veçanti. Vetëm nuk ia dalim… Për këtë, kërkojmë bashkëpunimin me […]

Kohë gri / Autor Flora Shakaj

Botues: Fondacioni “Henrietta Leavitt” – Fondacioni Shqiptar për Shkencë, Media dhe Demokraci. Botimi i parë: prill, 2021. Redaktor: Valbona Nathanaili /ISBN 978-9928-4543-5-5 / F. 50 / Tiranë: prill, 2021. Poezi NdarjaTani jam vetëm!E lirë… me gjunjët këputur.Tani jam vetëm!E fortë… në lot mbytur.Tani jam vetëm!E sigurt… krejt qenia strukur.Tani jam vetëm!E lumtur… dhimbshmërisht stresuar.Tani jam […]

5 pretendentët nga Shqipëria për Çmimin Europian të Letërsisë 2021

Juria e Çmimit Europian të Letërsisë ka publikuar 5 emrat e autorëve shqiptarë që janë pretendentë për Çmimin Europian të Letërsisë 2021. “Çmimi Europian i Letërsisë” jepet nga Këshilli i Europës dhe një konsorcium i ngritur pranë tij me synim selektimin e autorëve dhe të titujve të tyre, i përbërë nga përfaqësues nga EBF (European […]

Arianna Huffington: Pengesat më të mëdha janë dyshimi te vetvetja dhe mosaprovimi i të tjerëve

Kur Arianna Stasinopoulos ishte adoleshente, në Greqi, më vitet 1960, papritmas i lindi një pasion, një ëndërr. Ndërsa shfletonte një revistë, pa një foto të Universitetit të Cambridge, në Angli. Ishte vetëm trembëdhjetë vjeç, por menjëherë vendosi se ishte i vetmi vend ku duhej të kryente studimet. Por të gjithëve që u tha për vendimin […]

Nikos Kazanxaqis “Ja vdekje, Ja liri”

“Ja vdekje, ja liri!” Autor Niko Kazanzaqi, Përktheu Enver Fico Shtëpia Botuese “Naim Frashëri”, Tiranë, 1973 Nikos Kazantzakis është shkrimtari më i lexuar, falë universalitetit të veprës dhe faktit që kultivoi pothuajse të gjitha llojet e letërsisë. Në vitin 1954, romani i tij “Zorba” u shpall romani më i mirë i huaj botuar në Francë. […]

Muaji i librit / prill, 2021: Bukinisti organizon festivalin e librit on-line

Nga Albert Gjoka Ky muaj përkon me dy data të rëndësishme: Ditën Botërore të Librit për Fëmijë, më 2 prill; dhe Ditën Botërore të Librit, më 23 prill. Këto dy data shënojnë edhe kujtesën për tre autorë të shquar të letërsisë botërore: Hans Kristian Andersen, Uilliam Shekspirin dhe Servantesin. Për të gjitha këto arsye, platforma […]

Luran Ahmeti humb betejën me Covid-19

Ndërron jetë nga Covid-19, aktori i njohur shqiptar nga Maqedonia e Veriut, Luran Ahmeti Aktori i njohur Luran Ahmeti 45 vjeç u shtrua për pak kohë në Klinikën Infektive në Shkup, Maqedoninë e Veriut, por nuk arriti ta fitojë betejën me Covid-19. Luran Ahmeti ka mbaruar studimet pranë Fakultetit të Arteve Dramatike, në Shkup (1995-1999) […]