Entries by Valbona Nathanaili

Matura Shtetërore / Dy realitete – Shqipëri dhe Suedi

Maturantët e vitit shkollor 2020-2021, që po protestojnë përpara Ministrisë së Arsimit, për tezat e ndërlikuara dhe me përkthime të pakuptueshme të provimit të matematikës të Maturës Shtetërore, janë ulur këmbëkryq duke pritur një reagim nga ministrja Evis Kushi. Të tjerë si ata janë ulur në sheshet përpara drejtorive arsimore në qytetet e tyre duke […]

Matura Shtetërore/ Maturantët protestojnë përballë Ministrisë së Arsimit

Maturantët kanë nisur protestën kundër testit të Matematikës, pjesë e Maturës Shtetërore. Në Tiranë, maturantët janë mbledhur para Ministrisë së Arsimit, dhe kanë bllokuar Rrugën e Durrësit. Pasi janë ulur në rrugë, maturantët kanë lëshuar në kor thirrjen; “Duam drejtësi!”. Sipas Ballkan Web: Maturantët kërkojnë që të ulet pikësimi për testin e Matematikës, i cili […]

Pelegrinazhi në Kishën e Shna Ndout / Policia plan masash për rendin dhe sigurinë, kufizohet lëvizja në disa rrugë. Apel qytetarëve t’i respektojnë

Drejtoria Vendore e Policisë Lezhë ka marrë një sërë masash për sigurimin e rendit dhe sigurisë publike, para, gjatë dhe pas pelegrinazhit. Masat e marra kufizojnë lëvizjet sot, datë 12 qershor 2021 dhe nesër, datë 13 qershor 2021: Nga ora 08:00 datë 12.06.2021 deri në orën 24:00 datë 13.06.2021, do të kufizohen disa segmente rrugore […]

Matura Shtetërore 2021/ Përsëri maturantët të pakënaqur me tezën dhe hartojnë peticion

Edhe sivjet Matura Shtetërore paraqitet problematike për maturantët. Ndonëse për më shumë se dy vjet mësimi po zhvillohen në kushte të pazakonshme, për Ministrinë e Arsimit fjala “empati” nuk ekziston. Sipas maturantëve, provimi i matematikës, i dyti në radhë në kuadër të Maturës Shtetërore, ka qenë më i vështirë se sa modeli që u është […]

Tirana çel zyrtarisht sezonin turistik

Tirana ka çelur, zyrtarisht, sezonin turistik për vitin 2021. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, bën apel për turizëm shqip dhe konsum shqip. Sipas Veliaj: Kjo është një mundësi fantastike për t’i kaluar pushimet në Shqipëri, në Ulqin, të vizitojmë Tuzin, Tetovën apo Luginën e Preshevës, të takojmë njerëz aty, nëse nuk kemi bërë […]

Departamenti Amerikan i Shtetit / Mbështesim hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE

Departamenti Amerikan i Shtetit mbështet hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian. Lajmin e bën të ditur zëdhënësi i DASH, Ned Price, përmes një mesazhi në “Twitter”, ku shkruan se Departamenti Amerikan është i përkushtuar për rrugën evropiane të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Sipas zëdhënësit të DASH: “Ne mbështesim hapjen e negociatave, të […]

Shqipëria zgjidhet anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit në OKB

Shqipëria zgjidhet anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit OKB për vitin 2022-2023. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme. Në votim morën pjesë 190 vende, ndërsa vendi ynë u mbështet nga 175 vende anëtare të OKB-së (14 shtete abstenuan). Shqipëria ka tentuar të njëjtin status edhe më vitin […]

Edukimi liberal Autorë: Valbona Nathanaili, Martha Nussbaum dhe Steve Fuller

Edukimi liberal Autorë: Valbona Nathanaili, Martha Nussbaum dhe Steve Fuller / Parathënia: Konstantinos GIAKOUMIS / Botues: Fondacioni “Henrietta Leavitt” – Fondacioni Shqiptar për Shkencë, Media dhe Demokraci (Seria e librave për fëmijë) / Redaktor: Andrea Nathanaili / ISBN: 978-9928-4543-6-2 / Çmimi 1200 lekë / F. 132 / Tiranë: maj, 2021. E gjeni në libraritë “Adrion”, […]

Më shumë libra në bibliotekën e shkollës dhe të kopshtit: kërkohet edhe kontributi juaj!

Më shumë libra në bibliotekën e shkollës dhe të kopshtit! Dhuro libra për bibliotekën e një kopshti ose të një shkolle publike! Fondacioni “Henrietta Leavitt” ka marrë nismën për të ndihmuar në pasurimin e bibliotekave në përgjithësi dhe të kopshteve dhe të shkollave publike në veçanti. Vetëm nuk ia dalim… Për këtë, kërkojmë bashkëpunimin me […]

Kohë gri / Autor Flora Shakaj

Botues: Fondacioni “Henrietta Leavitt” – Fondacioni Shqiptar për Shkencë, Media dhe Demokraci. Botimi i parë: prill, 2021. Redaktor: Valbona Nathanaili /ISBN 978-9928-4543-5-5 / F. 50 / Tiranë: prill, 2021. Poezi NdarjaTani jam vetëm!E lirë… me gjunjët këputur.Tani jam vetëm!E fortë… në lot mbytur.Tani jam vetëm!E sigurt… krejt qenia strukur.Tani jam vetëm!E lumtur… dhimbshmërisht stresuar.Tani jam […]